Zásilkovna za 29 Kč nebo nad 1 590 Kč zdarma.
×

Jak vybavit lékárničku v tropech?

Jak vybavit lékárničku v tropech?

Samotné balení na cestu do tropických oblastí vyžaduje pečlivou přípravu, a to platí dvojnásob při sestavování lékárničky. V tropických oblastech se totiž můžete setkat s řadou specifických zdravotních rizik, na která je potřeba být připraven. V tomto článku vám poradíme, jaké léky a zdravotní pomůcky by ve vaší lékárničce neměly chybět, abyste si mohli svoji dovolenou užít v bezpečí a pohodě. Od léků proti bolesti až po prostředky proti komárům – vybavte se správně a mějte jistotu, že vás nic nepřekvapí.

Dobře vybavená lékárnička je nezbytná pro každého cestovatele. Ve většině zemí sice seženete v místní lékárně téměř vše, ne vždy je však lékárna poblíž a mnohdy může být velkým problémem jazyková bariéra. Je proto důležité mít v cestovní lékárničce vše potřebné, abyste dokázali vyřešit každý běžný problém a zároveň, aby lékárnička nezabrala půl zavazadla. Přizbůsobte obsah lékárničky vašim individuálním potřebám a potřebám těm, s kým cestujete (děti, těhotné ženy, senioři...) a nezapomeňte sbalit i dlouhodobě užívané léky v dostatečném množství a v originálních obalech včetně příbalového letáku.

POZOR: Zjistěte si předem podmínky pro dovoz léků do země, do které cestujete. Některé země mohou mít specifické restrikce a můžete potřebovat potvrzení od lékaře, že danou medikaci opravdu užíváte.

Nad čím se před cestou zamyslet

Při sestavování cestovní lékárničky do tropických oblastí je důležité vzít v úvahu několik klíčových faktorů, které mohou ovlivnit vaše zdraví a pohodlí během cesty:

  • cílová destinace: Zjistěte, jaké jsou nejčastější nemoci a zdravotní problémy v oblasti, kam cestujete. Například, v některých tropických oblastech je vyšší riziko malárie, dengue nebo jiných nemocí přenášených komáry. Také se informujte o dostupnosti a kvalitě zdravotní péče v cílové destinaci. V některých odlehlých oblastech může být zdravotní péče omezená, což znamená, že musíte být lépe připraveni.
  • zdravotní stav: Pokud trpíte chronickými onemocněními, zajistěte si dostatečnou zásobu svých léků a vezměte s sebou kopie lékařských předpisů. Zkuste se zamyslet, co vás běžně trápí za zdravotní problémy nebo si představit situace, které by v tropech mohly nastat. Pokud si nevíte rady, zastavte se za námi do jedné z našich kamenných lékáren, kde Vám rádi poradíme.
  • typ cestování a aktivit: Plánujete dovolenou na pláži, treking v džungli nebo městskou turistiku? Každý typ cesty může vyžadovat jiný druh léků a vybavení.
  • děti: Pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte vzít léky vhodné pro jejich věk. 
  • konzultace s lékařem: I když do dané tropické země není povinné žádné očkování, lékař Vám může poradit, jaké očkování je vhodné a případně předepsat léky na onemocnění, která by Vás mohla v tropech potkat

Jak vybavit lékárničku v tropech

  1. léky na bolest a horečku: Je praktické mít s sebou jeden lék s obsahem paracetamolu působící při horečce i bolesti a druhý ze skupiny nesteroidních antiflogistik (např. ibuprofen), který má i protizánětlivý účinek. Léky přijdou vhod při nachlazení, teplotě, bolesti hlavy, zubů, menstruačních bolestech a při zranění.
  2. léky na zažívací potíže: Průjem a zvracení je jedna z nejčastějších potíží, které vás mohou při cestování potkat. Již 14 dní před cestou a celou dobu dovolené doporučujeme užívat probiotika, které pomůžou udržet zdravou střevní mikroflóru i v zahraničí. Z léků na průjem doporučujeme dobře známé černé uhlí nebo smectu, případně loperamid (Ten je vhodný užít jen v akutních případech, např. když potřebujete přejet dopravním prostředkem. Svým mechanismem účinku může způsobit pomnožení bakterií ve střevech a cestovatelský průjem ještě zhoršit!). Na lodi, v letadle nebo i v autobuse může přijít vhod lék Kinedril, který uleví od kinetózy. 
  3. léky na alergii: Na dovolené v tropech přijdete do kontaktu se spoustou nových věcí (hmyz, rostliny, jídlo...) a proto, i když běžně na alergii netrpíte, může se v zahraničí objevit. Na poštípání hmyzem nebo požahání od medúzy využijete také krém s obsahem antihistaminika (např. Fenistil)
  4. léky na rýmu, bolest v krku a kašel: Časté přechody z klimatizovaného prostředí do horka můžou způsobit, že i na dovolené v tropech dostanete rýmu nebo vás začne škrábat v krku.
  5. léky na mykózu: Teplé a vlhké prostředí je ideální pro rychlé množení kvasinek, obzvlášť pokud na mykózy trpíte nebo budete na cestách delší dobu, přibalte i přípravek na plísňové onemocnění kůže, eventuálně na vaginální mykózu.
  6. oční kapky: Na cestách se hodí dezinfekční oční kapky, případně umělé slzy na zvlhčení oka. Pokud nosíte kontaktní čočky, nezapomeňte sbalit i dostatečně velké balení roztoku na čočky.
  7. další léky na doporučení lékaře: Před cestou do tropické destinace doporučujeme konzultaci v centru cestovní medicíny nebo v očkovacím centru, kde vám může lékař doporučit a předepsat další vhodné léky (např. antibiotika, antimalarika do malarických oblastí apod.)
  8. pomůcky k ošetření poranění:Obvaz, stahující obinadlo, náplasti různých velikostí a malé balení dezinfekce by mělo být součástí každé lékárničky.
  9. teploměr: Digitální teploměr neváží skoro nic a pomůže Vám rychle a spolehlivě odhalit jestli horečku máte nebo ne.
  10. repelent: Do tropických krajin je doporučován repelent s obsahem minimálně 50% DEET.
  11. dezinfekční gel na ruce: Přijde vhod v případech, když není k dispozici tekoucí voda na umytí rukou nebo si chcete dát rychlou svačinku venku na ulici.
  12. špunty do uší: Drobnost, který může zachránit váš spánek v dopravním prostředku nebo i na ubytování s hlučnými sousedy. 
  13. přípravek na dezinfekci vody: Pokud cestujete do země, kde není pitná voda nebo se budete pohybovat v oblastech, kde není možné pitnou vodu koupit, nezapomeňte na spolehlivý příprapravek na dezinfekci vody
  14. přípravky na opalování: Ochrana pokožky před škodlivými UV paprsky by měla být samozřejmostí nejen na dovolené. Čím blíže jste k rovníku, tím bývají sluneční paprsky silnější, proto sáhněte po prostředcích s vysokou hodnotou SPF 50.

Jak a kde uchovávat cestovní lékárničku?

Vysoké teploty a vlhkost mohou ovlivnit účinnost léků, proto byste jejich skladování při cestování do tropů měli věnovat zvýšenou pozornost. Uchovávejte léky v jejichpůvodních obalech s původními štítky, abyste měli k dispozici všechny důležité informace o dávkování a expiraci a následně je vložte to plastového uzavíratelného obalu, který je ochrání před vlhkostí. Snažte se léky mít na místě, které bude nejméně exponované slunci a pokud je to možné, uchovávejte je v klimatizovaných prostorech. Pokud převážíte chlazené léky (např. inzulín) nezapomeňte na chladicí tašky nebo boxy s chladicími vložkami k udržení nižší teploty léků.