Zásilkovna za 29 Kč nebo nad 1 590 Kč zdarma.
×

Návštěva lékárny v zahraničí a e-recept

Návštěva lékárny v zahraničí a e-recept

Návštěva lékárny v zahraničí může být pro mnoho cestovatelů výzvou, zejména pokud se jedná o první zkušenost s jiným zdravotním systémem. Pochopení místních pravidel, jazyková bariéra a odlišné postupy při vydávání léků mohou být matoucí. Významným usnadněním je e-recept, který se v posledních letech stává stále běžnější součástí zdravotnických služeb nejen v České republice, ale i v mnoha dalších zemích. V některých zemích Evropské Unie je nyní možné si léky vyzvednout na český
e-recept. V článku se dozvíte, ve kterých zemích je takový výdej možný, co vše potřebujete mít s sebou a jak je to s následnou úhradou léku zdravotní pojišťovnou.

Co je to e-recept?

E-recept, neboli elektronický recept, je moderní způsob předepisování léků, který nahrazuje tradiční papírové recepty. E-recept je elektronický dokument, který lékař vystaví prostřednictvím speciálního softwaru a uloží jej do databáze Centrálního úložiště elektronických receptů. Pacient poté obdrží identifikační kód e-receptu, který může být doručen různými způsoby (například formou SMS, e-mailu, nebo vytištěného papíru s QR kódem). Tento identifikátor se následne načte v lékárně, kde se provede výdej léčivých přípravků. E-recepty je možné v lékarně načíst také pomocí čísla občanského průkazu, eventuálně cestovního pasu. Standartní doba platnosti e-receptu je 14 dní, může být však prodloužena až na 1 rok.

Výdej e-receptu v zahraničí

Již od roku 2011 je možné vyzvednout si léky předepsané na listinném receptu při dodržení určitých podmínek v jiném členském státě Evropské Unie. Nově díky projektu "Přeshraniční výměny e-receptů" stačí v některých zemích pacientům pouze elektronický identifikátor a doklad totožnosti. Pokud si své léky zapomenete zabalit nebo se Vám pobyt v zahraničí nečekaně prodlouží, bude stačit kontaktovat ošetřujícího lékaře, který běžným způsobem vystaví e-recept a vy si lék vyzvednete v lékárně v daném místě, která přeshraniční výdej podporuje.

Co je pro výdej e-receptu  zahraničí potřeba?

Výdej českého e-receptu v zahraničí je možný na základě předložení dokladu totožnosti a identifikátoru e-receptu. Jako doklad totožnosti je požadován elektronicky čitelný doklad jako je občanský průkaz či cestovní pas.

Jak takový výdej v zahraničí funguje?

Po předložení dokladu totožnosti (OP nebo cestovní pas) a identifikátoru e-receptu se lékárník v zahraničí spojí s českým systémém Erecept a ověří platnost e-receptu. Obchodní název většiny léčiv se v různých zemích liší, proto výdej probíhá dle názvu účinné látky. Centrální evropské číselníky a katalogy poskytují lékárníkům kompletní informace o účinných látkách, lékové formě, množství a dávkování a mohou tak jednoznačně rozhodnout, který lék vydat. Všechny tyto informace jsou k dispozici v úředním jazyce dané země, lékárníci je tedy nemusí sami překládat.

Jaké léky si (ne)můžete na e-recept v zahraničí vyvednout?

Pro české pacienty, kteří mají vystavený český eRecept, je možné v zahraniční lékárně vyzvednout veškeré registrované a neregistrované hromadně vyráběné léčivé přípravky (HVLP). V zahraničí není možno vyzvednout e-recept na veškeré individuálně připravované léčivé přípravky (IPLP), dále vysoce návykové léčivé přípravky (předepisované na recepty s modrým pruhem) a vícesložkové léčivé přípravky.

Seznam zapojených zemí EU

Země EU se do projektu přeshraniční výměny e-receptů zapojují postupně. Aktuálně (ke dni 4.7.2024) je možné e-recept předepsaný v České republice vyzvednout v následujících zemích: Chorvatsko, Itálie, Estonsko, Lotyško, Polsko. Aktuální informace o zapojených zemích naleznete ZDE.

Jak je to s proplácením e-receptu vyzvednutého v zahraničí?

Pokud si vyzvedáváte český e-recept v lékárně v zahraničí, vždy zaplatíte plnou cenu daného léku v dané zemi. Po návratu do České republiky podáte na svou zdravotní pojišťovnu žádost o náhradu nákladů. K žádosti je nutné doložit kopii lékařského předpisu nebo dokument, ze kterého je patrné, že Vám léčivý přípravek byl opravdu předepsán a také doklad o zaplacení. V případě, že jsou splněny všechny podmínky, je přiznána náhrada nákladů do maximální výše, kterou by zdravotní pojišťovny hradily za daný lék v České republice.
POZOR: Pojišťovna tedy nemusí zpětně uhradit plnou cenu léku, pokud je jeho cena v zemi vyzvednutí vyšší než maximální úhrada v ČR.

Výdej listinného receptu v zahraničí

I nadále zůstává zachována možnost předepisování listinných receptů, které je následné možné uplatnit v kterékoliv zemi EU. Listinný recept musí splňovat všechny náležitosti země, ve které má být léčivý příprave vydán.

V případě, že se nacházíte v zemi, která zatím výdej e-receptu z České republiky neumožňuje, nemáte s sebou listinný recept nebo se nacházíte mimo Evropskou Unii, kontaktujte pojišťovnu, u které máte sjednané cestovní zdravotní pojištění a ta vám poradí, jak dále postupovat.

Mohlo by vás také zajímat