Zásilkovna za 29 Kč nebo nad 1 590 Kč zdarma.
×

Vaginální mykóza: Jak si užít léto bez nástrah

Vaginální mykóza: Jak si užít léto bez nástrah

Vaginální mykóza, známá také jako kvasinková infekce, může během léta pěkně znepříjemnit Vaše plány. Teplé a vlhké počasí vytváří ideální podmínky pro růst kvasinek, což může vést k nepříjemným příznakům. V tomto článku se dozvíte, jak předcházet vaginální mykóze a jak si užít letní dny bez nástrah. Přečtěte si praktické tipy na prevenci a účinnou léčbu, abyste si mohly bezstarostně vychutnat léto plné slunce a pohody.

Co je to vaginální mykóza?

Vaginální mykóza, známá také jako kvasinková infekce, je běžné onemocnění, které za život postihne až 75 % žen. Vaginální mykóza je způsobena přemnožením kvasinek rodu Candida, nejčastěji Candida albicans. Kvasinky jsou běžnou součástí mikroflóry vagíny, ale za určitých podmínek se mohou přemnožit a způsobit kvasinkovou infekci. Tato infekce může způsobit nepříjemné příznaky, ale naštěstí to není závažné onemocnění a je obvykle snadno léčitelná. 

Příčiny vaginální mykózy

Zdravá pochva je osídlena různými mikroorganismy, které tvoří její mikroflóru. Klíčovou součástí této flóry jsou především laktobacily (Lactobacillus spp.), které hrají zásadní roli v udržování zdravého a kyselého prostředí pochvy. Mezi další mikroorganismy ve zdravé vaginální mikroflóře patří např. bifidobakterie, anaerobní bakterie, Gardnerella vaginalis a dokonce i malé množství kvasinek. Normální pH pochvy se pohybuje v rozmezí 3,8 až 4,5, což je mírně kyselé. Toto kyselé prostředí je důležité pro udržení zdravé vaginální flóry a pro ochranu před infekcemi. Kyselé pH pomáhá omezit růst škodlivých bakterií a podporuje zdravou rovnováhu laktobacilů, které jsou přirozeně přítomny v pochvě a chrání ji před infekcemi.K rozvoji vaginální mykózy může přispět mnoho faktorů, které naruší přirozené prostředí pochvy a vedou k přemnožení kvasinek: 

  1. Nevhodné oblečení: Zejména v létě není vhodné nosit těsné spodní prádlo ze syntetických materiálu. Je také vhodné vyvarovat se delšího nošení mokrých plavek, protože vlhké prostředí je ideální živná půda pro růst a množení kvasinek. 
  2. Hormonální změny: Těhotenství, menstruace, menopauza nebo užívání hormonální antikoncepce mohou ovlivnit hladiny hormonů v těle ženy, která má vliv na složení vaginální mikroflóry. 
  3. Užívání antibiotik: Antibiotika mohou narušit rovnováhu vaginální mikroflóry tím, že zničí prospěšné bakterie a umožní tak kvasinkám přemnožit se. Stejně tak i ve střevě může dojít k přemnožení škodlivých bakterií a rozvinutí nepříjemného průjmu. Je proto důležité během antibiotické léčby a po ní užívat probiotika
  4. Oslabený imunitní systém: Ať už při nemocech nebo vlivem užívání některých léků, může docházet k oslabení imunitního systému a přemnožení kvasinek, které jinak drží naše imunita pod kontrolou.
  5. Cukrovka: Při tomto onemocnění je v krvi zvýšená hladina cukru, cukr je vylučován i močí ven z těla a podporuje tak růst kvasinek. 
  6. Nedostatečná hygiena po pohlavním styku: Chráněný i nechráněný pohlavní styk zvyšují riziko vzniku vaginální infekce. Sperma má lehce zásadité pH, které může narušit kyselé pH pochvy a tím podporovat množení kvasinek, partner může být také bezpříznakový přenašeč kvasinkové či jiné infekce. 
  7. Používání parfémovaných produktů: Parfemovaný toaletní papír, vlhčené ubrousky, parfemované menstruační pomůcky nebo nevhodné kosmetické produkty, to vše může narušit vaginální mikroflóru a vést k rozvoji vaginální mykózy.
  8. Nadbytek jednoduchých cukrů v potravě: Sladkosti a jednoduché cukry podporují růst kvasinek, proto se při opakovaných infekcích doporučuje jednoduché cukry v potravě omezit nebo ideálně zcela vynechat.
  9. Stres

Příznaky vaginální mykózy

  • svědění a podráždění v oblasti vagíny 

  • hustý, bílý, nezapáchající vaginální výtok, podobný tvarohu

  • pálení při močení nebo při a po pohlavním styku

  • zčervenání a otok okolí vagíny (vulvy)

Podobné příznaky může vyvolávat i přemnožení bakterií – tzv. bakteriální vaginóza. Oproti mykotické se liší zejména řidším, vodnatým, zabarveným výtokem, který má typický pach po rybách. Odlišení těchto dvou infekcí může být někdy velmi obtížné, proto pokud si nejste příznaky jistá, vždy navštivte Vašeho gynekologa.

Jak předcházet vzniku vaginální mykózy?

Několik jednoduchých opatření může pomoci předcházet vzniku vaginální mykózy a zamezit jejímu opakovanému vracení se. 

  1. Prodyšné spodní prádlo: Bavlněné prádlo je známé svou schopností dobře absorbovat vlhkost. Bavlna je také prodyšný materiál, který umožňuje cirkulaci vzduchu kolem intimních partií a pomáhá udržovat oblast genitálií suchou. Těsné oblečení z umělých materiálů navíc může způsobit tření a podráždění pokožky v oblasti genitálií a takto podrážděná pokožka je citlivější a náchylnější k infekcím. 
  2.  Vyhněte se vonným, parfemovaným produktům: Mýdla, sprchové gely, toaletní papír a menstruační pomůcky obsahující parfémy a chemické látky používané k aromatizaci těchto produktů mohou narušit přirozenou rovnováhu i pH vagíny a dráždit citlivou sliznici, což vytváří ideální podmínky pro růst kvasinek. 
  3. Dodržování zásad správné hygieny genitálu: Vhodné je používat jemná, neutrální mýdla a sprchové gely určené přímo na hygienu intimních partií. Důležité je také používat vodu o mírnější teplotě, která nedráždí pokožku. Intimní partie po umytí je třeba pečlivě vysušit, aby se minimalizovala vlhkost. 
  4. Správné užívání antibiotik: Indikace a délka antibiotické léčba patří do rukou lékaře. Nenadužívejte proto antibiotika a držte se pokynů lékaře. Správná antibiotická léčba má své zásady, dobu a frekvenci užívání antibiotických přípravků. V průběhu a po jakékoliv antibiotické léčby je vhodné užívat probiotika
  5. Zdravá a bohatá strava na probiotika: Jogurty, kefírová mléka, případně nápoj kombucha přispívají k udržení rovnováhy vaginální mikroflóry.

Léčba vaginální mykózy

Léčba vaginální mykózy se obvykle provádí pomocí antimykotických léků, které jsou dostupné volně prodejné v lékárně. Léčba opakujících se nebo závažných infekcí patří do rukou gynekologa, který má možnost předepsat léky na lékařský předpis. 

  1. Lokální léčba antimykotickými přípravky: Mezi nejčastější účinnou látkou obsaženou v lokálních antimykotických přípravcích je klotrimazol, mikonazol a flukonazol. Na trhu je více lékových forem, mezi nejčastěji užívané patří antimykotické krémy. Ty jsou praktické při mykóze zevního genitálu a většinou obsahují i aplikátor, usnadňující zavedení dovnitř do pochvy. Vaginální čípky nebo globule jsou léková forma, která se zavádí dovnitř do pochvy a po jejím rozpuštění pokrývá poševní stěny. Dostupné jsou také protizánětlivé roztoky, které slouží k výplachům pochvy nebo oplachu zevních rodidel.
  2. Užívání probiotik: U některých pacientek je prospěšné užívání probiotik s běžně se vyskytující vaginální mikroflórou, která napomáhá obnovit přirozenou rovnováhu vaginální mikroflóry. Tyto probiotika mohou být ve formě zaváděcích tobolek nebo také v perorální formě. 
  3. Léčba partnera: K minimalizaci navrácení infekce je vhodné podstoupit léčbu i se svým sexuálním partnerem. 
  4. Perorální antimykotická terapie: V případech opakujících se nebo závažnějších infekcí může lékař předepsat perorální antimykotika, tyto léky působí systémově na celé tělo. 

Vaginální mykóza je nepříjemné, ale běžné onemocnění, které lze snadno léčit a předcházet mu. Dodržování preventivních opatření a včasná léčba mohou pomoci minimalizovat nepohodlí a komplikace spojené s touto infekcí a Vy si tak budete moct užít léto bez starostí. Pokud máte jakékoli otázky nebo potřebujete poradit s výběrem vhodného přípravku, neváhejte navštívit některou z našich kamenných lékáren nebo nás kontaktovat na emailu [email protected], kde Vám naše šikovné magistry rády poradí. 

Důležité je, aby léčba byla dokončena řádně podle pokynů lékárníka nebo lékaře, i když příznaky infekce vymizí. Nedostatečně vyléčená infekce může vést k opakováním infekce. 

Vaginální mykóza v těhotenství

Výskyt vaginální mykózy v těhotenství je častý. Změny hormonálních hladin mohou způsobit nerovnováhu v pochvě, což zvyšuje riziko vzniku kvasinkové infekce. Je důležité, aby těhotné ženy byly obezřetné při léčbě vaginální mykózy, jelikož některé léky nejsou vhodné pro užití v těhotenství. Je proto nutné tento stav vždy konzultovat s lékárníkem nebo registrujícím gynekologem, aby byla zvolena bezpečná a účinná léčba, která minimalizuje riziko pro matku i dítě. Prevence hraje klíčovou roli, a proto je důležité dodržovat zásady zdravého životního stylu, včetně správné intimní hygieny a vyhýbání se rizikovým faktorům. 

Mohlo by vás zajímat:

Mohlo by vás také zajímat